500 TL ve Üzeri Alışverişlerde Kargo Ücretsiz 500 TL ve Üzeri Alışverişlerde Kargo Ücretsiz 500 TL ve Üzeri Alışverişlerde Kargo Ücretsiz 500 TL ve Üzeri Alışverişlerde Kargo Ücretsiz
Yükleniyor...
Alt Kategoriler
Markalar
Nitelikler
Fiyat Aralıkları
-
Listeleme

Antifriz

Antifriz

 

 

Antifrizler

Sulu soğutma sistemlerine soğuk hava şartlarından gelebilecek zararları önlemek için geliştirilmiştir. Antifriz otomotiv alanının dışında da kullanılabilir. Nitrat içermez. Otomobil, kamyon, otobüs ve diğer araçları soğuktan korumak için soğutma sularına karıştırılır. Karayolları dışında çalışan traktör ve iş makinelerinde aynı şekilde uygulanır. Sanayi soğuk su dolaşım sistemlerinde, güneş enerjisiyle çalışan sistemlerde, buz paten sahalarında ve benzer yerlerde kullanılır.

Antifiriz Nedir ve Genel Özellikleri Nelerdir?

 

 

Antifiriz

Antifiriz Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

Antifriz (soğutucu olarak da bilinir),su bazlı sıvıların donma noktasını düşürerek sıvı halde kalmasını sağlayan bir tür kimyasal maddedir. Antifriz, genellikle araç motorlarının soğutma sistemlerinde kullanılır ve suyun donma noktasını düşürerek motorun soğuk hava koşullarında donmasını ve hasar görmesini önler. Aynı zamanda motorun aşırı ısınmasını da engellemek için suyun kaynama noktasını yükseltir. Antifriz, içeriğindeki kimyasallar sayesinde bu özellikleri sağlar.

Bir antifrizin temel özellikleri şunlar olabilir:

Donma Noktasını Düşürme:

Antifriz, suyun donma noktasını düşürerek suyun soğuk hava koşullarında donmasını engeller. Bu, motorun donma sonucu zarar görmesini önler.

Kaynama Noktasını Yükseltme:

Antifriz, suyun kaynama noktasını yükselterek motorun aşırı ısınmasını engeller. Bu, motorun daha yüksek sıcaklıklarda çalışabilmesine olanak tanır.

Korozyon Önleyici Özellikler:

İyi bir antifriz, motorun içindeki metal yüzeyleri korur ve korozyona karşı etkili bir bariyer oluşturur. Bu, motorun ömrünü uzatır.

Kavitasyonu Önleme:

Antifriz, su pompası gibi bileşenlerin hızlı dönmesi nedeniyle suyun köpürmesi ve buharlaşması olan kavitasyonu engeller.

Köpürmeyi Önleme:

Antifriz, soğutma sistemine hava sızmasını ve köpürmeyi önler, böylece soğutma sistemi daha etkili çalışır.

Lastik Contaları Koruma:

Antifriz, motorun içindeki lastik conta ve hortumları korur, sızıntıları ve hasarları engeller.

Çevre Dostu Olma:

Çevre dostu antifrizler, çevreye daha az zarar veren bileşenler içerir.

Antifrizler, genellikle su ile karıştırılarak kullanılır ve su-antifriz karışımı soğutma sisteminde dolaşarak motorun sıcaklığını kontrol eder. Araçlarda kullanılan antifriz genellikle etilen glikol veya propilen glikol gibi kimyasal bileşiklerden yapılır. Bu antifriz türleri su ile karıştırılarak kullanılır ve antifrizin özelliklerini taşırken, zararlı etkilerini en aza indirir. Antifriz, otomobillerin yanı sıra endüstriyel makineler, ısıtma sistemleri ve soğutma sistemleri gibi birçok farklı uygulamada da kullanılır.

Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...